• Dnes, 9. července 2011 slaví Karlův most 654 let od položení základního kamene. Stalo se tak 9. července 1357 v 5:31hod.
Zachraňte Karlův most

25. května 2010, Jan Kaňka,

Vážení přátelé!

Jsem také členem jednoho z mnoha občanských sdružení. Dovolím si tedy parafrázovat jedno staré české přísloví:

„Co Čech, to člen občanského sdružení.“ Potom se ovšem nabízí otázka, proč máme tolik úředníků, když nakonec téměř všechno musíme řešit sami. Obyčejní občané studují zcela zdarma a ve svém volném čase zákony, paragrafy a vyhlášky, aby na ně upozornili úředníky, kteří to mají v popisu práce a berou za to slušný peníz. V konečném důsledku jsme pro úředníky dobrou výmluvou: „Museli jsme tak rozhodnout, když občanské sdružení to a to se k věci vyjádřilo!“ Občanské sdružení však nechtělo nic jiného, než dodržet ony zákony, paragrafy a vyhlášky. Nějak se nám ta demokracie (vláda lidu) kamsi vytratila!

Protože to mám do Praha přes půl republiky, vyjadřuji tímto alespoň podporu morální. (Také s trochou nostalgie - jsem Pražák křtěný Vltavou se čtvrtstoletým trvalým pobytem.)

Držím palce!

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7. března 2010, Vladimír Čech, herec:
 
Vážený pane Kadrmane, dovolte mi, abych připojil svůj názor na to, v jakém stavu je po opravě Karlův most.
 
Shodou okolností jsem dlouhé roky na Malé Straně bydlel a stále bydlím a studoval jsem na Starém Městě. Chodil jsem tedy po mostě nesčíslněkrát. Když jsem po něm po docela dlouhé době prošel v poslední době, vstávaly mi zbytky vlasů hrůzou a udělalo se mi docela nevolno. Výsledky oprav jsou totiž už na první pohled tak děsivé, že bych se upřímně styděl, kdybych jako laik něco podobného provedl někde u sebe na chalupě. Ani by mě nenapadlo, že je vůbec možné postupovat způsobem, který byl použit na Karlově mostě. Jen na úplně první pohled zmiňuji nestejné velikosti použitých kamenů, které jsou zcela nahodile sestavpovány do oblouků (!), zjevně tak, jak to stavebníkům vyšlo. Na první pohled je také vidět, že kameny jsou uříznuty strojově a jen si se slzou v oku vzpomínám na kameníky při velké opravě za komunistů, kteří všechny kameny opracovávali ručně, aby se dosáhlo co největší podobnosti s prací středověkých mistrů. Na zábradlí jsem minimálně v jednom místě objevil nestejnou výšku, způsobenou zřejmě opět tak, že to stavebníkům jaksi nevyšlo a tak tam nechali asi 5 cm vysoký schůdek. Další věci jsem už radši nezkoumal, protože by to se mnou mohlo seknout. Je to naprostá katastrofa a můžu odpovědně říct, že jsem už viděl různých historických staveb ohromné množství, ale s něčím podobným jsem se ještě nikdy nikde nesetkal. Pochopitelně snad s výjimkou bourání starobylého Mostu, nebo historických staveb, které se zločinní majitelé rozhodli nechat spadnout, aby na uvolněném místě mohli postavit něco užitečného - vetšinou kanceláře.
 
Proč to ale všechno píšu, když o tom všem jistě sám dobře víte. Jsem si už skoro jistý, že to všechno může být součástí dobře vymyšleného plánu. V této opravě se už utopily ohromné peníze a řada lidí si na tom velmi vydatně namastila kapsy. Až bude Váš křik nejhlasitější (pochopitelně se ale vyčká na úplné dokončení stávající "rekonstrukce"), uznají se nakonec Vaše argumenty, pár lidí bude možná na oko odvoláno (budou to pochopitelně ti, kdo už jsou díky této stavbě hmotně zajištěni a budou jen přemístěni na nějaké jiné lukrativní posty - taková kompletní oprava Karlštejna, nebo Pražského hradu by určitě nebyla k zahození) a spustí se ohromný projekt na nápravu škod, způsobených Karlovu mostu teď. A potečou další stamiliony a další (nebo možná ti samí) úředníci a jejich kámoši se budou mít dobře. Tak to může jít v podstatě do nekonečna.
 
Prosím Vás proto - nepolevujte a pokračujte velice razantně a neodbytně. I v tomto státě je možné dosáhnout svého, když se za tím jde.
 
Nabízím vám svou skrovnou pomoc, pokud se Vám samozřejmě bude hodit.
 
Zdraví a drží palce Vladimír Čech, herec.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16. února 2010, Irena Burešová:

Dobrý den,

dostala se ke mně petice, kterou jsem samozřejmě podepsala - tady není o čem přemýšlet, ale mám jeden dotaz.
Dívala jsem se na pohyby na Vašem "transparentním" účtu, kam lidé přispívají i stokorunou a také jsem zamýšlela, alespoň něco málo poslat, ale když jsem viděla, že dvacet stokorun takhle zaslaných zmizelo v kapse právníka za "radu", úplně mne to odradilo a nechci se k tomu sáhodlouze rozepisovat, pouze....... Na téhle kauze vydělávat? Nebo jsem něco nepochopila?
Zajímalo by mne, jestli tahle situace přijde naprosto absurdní pouze mně, nebo jestli se nad tím pozastavilo více lidí.
Také jsem zvědavá, jestli bude tenhle můj mail zveřejněn a jestli mi odpovíte.

Děkuji a držím palce......
S pozdravem Irena Burešová 

 

Odpověď prezidenta Asociace Pavla P. Riese:

Vážená paní Burešová,
 
děkujeme Vám, za Váš dotaz. Upozorňuje nás na to, že ve zdůvodňování vydání darovaných částek budeme muset být ještě transparentnější, tedy ne tak struční a hlavně přesnější. Je to důležité, protože si důvěry, kterou jsme získali od signatářů petice, nesmírně vážíme a stejně tak jakékoliv částky peněžního daru. Všichni v prezidiu děláme věnujeme svůj čas činnosti Asociace zcela bezúplatně, jen je občas nutné uhradit nezbytné náklady technického typu. To je případ i pana JUDr. Kužvarta. Toho by, jako člena prezidia ASORKD, ani nenapadlo účtovat si byť jednu hodinu z těch stovky, které již činnosti Asosiace věnoval, a i nadále hodlá věnovat. Jeho práce pro Asociaci je neocenitelná a nepostradatelná. Přesto ale právní úkony vyžadují určité technické náklady, jako jsou kolky, poštovné apod. (nebylo tedy zcela přesné napsat za právní poradenství). I tyto částky zatím pan doktor Kužvart hradil ze svého. V okamžiku, kdy na konto Asociace začali přispívat dárci, jsme se v prezidiu rozhodli uhradit panu doktorovi alespoň některé náklady z jmenovaných a stejně tak postupovat při úhradě nezbytných technických nákladů u ostatních členů prezidia - tedy pokud budou v pokladně nějaké peníze.. Ani tak ale ona vyplacená částka zdaleka nepokryje technické náklady, které kancelář pana doktora již za různé právní úkony spojené s činností Asociace uhradila. Uvážíte-li, že služby kanceláře pana JUDr. Kužvarta využívá Asociace již od října minulého roku a uvážíte-li, co stojí právní služby, jsme toho názoru, že vyplacená částka je velmi malou kompenzací.
 
Váš dotaz samozřejmě zveřejníme v rubrice NAPSALI NÁM, jakožto i tuto odpověď. Ptala jste se ještě, zda se nad vyplacenou částkou pozastavilo více lidí? Zatím ne. Snad tedy uveřejnění naší odpovědi k Vašemu dotazu pomůže k tomu, aby se již nepozastavili.
 
Vážená paní Burešová, snad jsem Vám celou záležitost dostatečně vysvětlil na to, abyste na transparentnost našeho účtu změnila názor.
 
Přeji hezký den.
Pavel P. Ries
prezident ASORKD

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10. února 2010, Maxim Dvořák:

Vážení,

sledoval jsem pořad na ČT 24, kde mluvčí stavební firmy SMP CZ přesvědčoval diváky, že k opravě Karlova mostu přistupují s vážností. Poukazoval na to, že SMP CZ má za sebou rekonstrukci téměř 20 mostů a dokonce i přenesení Stádleckého mostu. Pan mluvčí mistrně manipuluje s fakty, resp. obelhává veřejnost. SMP CZ má za sebou různé dopravní, podzemní, vodohospodářské a průmyslové stavby. Co se týče mostů – postavil téměř 20 nových betonových.

Řetězový most ve Stádlci, který má firma SMP CZ podle slov pana mluvčího za sebou,  byl téměř před půl stoletím (v 60. letech min. století) v souvislosti s výstavbou vodního díla Orlík rozebrán a v roce 1971 znovupostaven na Lužnici. Stavbu realizovaly Stavby silnic a železnic ve spolupráci s podniky Silnice České Budějovice a Hutní montáže Ostrava.

Vím, že se stavební firma SMP CZ ráda chlubí i rekonstrukcí mostu v Radošově. Jedná se o dřevěný most původně na kamenných pilířích, který byl v letech 2001-2003  „opraven“ tak, že dnešní nosnou konstrukci tvoří betonové nosníky spojené monolitickými příčníky. Stavbu provedla firma SMP CONSTRUCTION. Jedná se o firmu, která byla v roce 2005 zrušena a její majetek převzala firma SMP CZ.

Stavební firma SMP CZ nemá žádné zkušenosti s rekonstrukcemi historických kamenných mostů a nemohu pochopit, proč jí byla svěřena oprava unikátního kamenného Karlova mostu.    

Velmi si vážím Vaší úctyhodné činnosti

Maxim Dvořák

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

31. ledna 2010, Marie Vernerová:

Chtěla bych Vás tímto podpořit alespoň pár řádky. Moc všem fandím a to co se děje s naší krásnou kulturní památkou je trestuhodné a je mi z toho strašně smutno. Sama jsem posílala peníze o povodních r 2000 na náš nejstarší most v Písku, protože Písek miluji od dětství a doufám, že tento most taková, dovoluji si říct, svińárna. Pracovní povinnosti volají, ale doufám ve zdravý rozum všech zdravých lidí!!! Díky Vernerová
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28. ledna 2010, Iva Pilchová:

Dobrý den pane Ries!

Zdravím ze zapadaného Žamberka v Orlických horách, jen si říkám, že je škoda jak je Praha daleko. Určitě bych přišla také podpořit Váši úžasnou a záslužnou aktivitu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Je to obdivuhodné, že se najde někdo, kdo má sílu bojovat s korupcí, neschopnstí a ignorantstvím k naší historii. Miluji umění a lpím na tradicích i starých věcech, takže Vám i Martinovi velice fandím. Zjistila jsem, že mi  minule psal z Červené Vody, což je vlastně víska u nás skoro za kopcem. Na Věrušku Čáslavskou mám jen ty nejhezčí vzpomínky, neboť díky ní jsem začala cvičit jako dítě gymnastiku a sportovní duch ani zdraví mě zatím neopouští, i když už jsem pro tuto zemi "stará raketa". Jsem bez práce a tudíž i bez peněz, takže posílám jen hlasy na podporu Vaší dobré věci a velice Vám fandím, alespoň z povzdálí. Pokud budete posílat termíny na další sešlosti, zkusím naplánovat cestu do Prahy, kde mám dvě kamarádky a mohu tam přespat. 

Zatím srdečně zdravím a přeji hodně úspěchů v boji za záchranu tak úžasného skvostu! Vím o čem hovořím, měla jsem tu kamaráda z Londýna a byl nadšený celou historiskou Prahou a  jezdím v létě jako průvodce s CK , takže jsem 2x navštívila Mostar. Tam zničili fanatičtí magoři nádherný kamenný most a dnes tam stojí jen hrozná betonová replika, jako připomínka krásných dávných časů. To co vytvořily naši předkové za skvosty, na to my už se bohužel nikdy nezmůžeme a budeme to ukazovat dětem jen na fotografiích. Kvůli penězům totiž dokážeme akorát všechno jen zničit, od přírody počínaje, památkami konče. Vím jaká korupce je tady na malém městě, chodila jsem jako ředitelka divadla každé pondělí na porady na městský úřad. Zvedal se mi vždy žaludek, co se děje za lumpárny.

Takže díky za naději, že se nám podaří zachovat něco krásného pro naše vnoučky a příští generace.

Ivana Pilchová

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. ledna 2010, Věra Váchová:

Vážení z ASKORDu,
děkuji za veškeré zaslané infomace a za pozvání na Karlův most. Demonstrace se opravdu vydařila, dosáhli jste připoutat zájem medii nejen velmi fundavonau kritikou, projevy skvělých a statečných dam, ale i vtipem. Prosím o dopis Ringo Čecha, abych to poslala dál kamarádům zde i za hranicemi.
Na dnešní demonstraci jsem se už nedostala, ale je důležité, že jste mohli svou věc zástupcům UNESCO přednést. Gratuluji panu vicepresidentovi ke všem vystoupení v ČT.
Srdečně všechny zdraví Věra Váchová
Svineský zvon o.s.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. ledna 2010, Vladimír Janák:

 Dobrý den vážení protestanti. Z časových důvodů se akce nemohu dnes zůčastnit, ale vyjadřuji Vám, alespoň touto cestou, svojí plnou podporu a přeji hodně zdaru!!! Držím "Nám" na dálku palce. Říkám "Nám", protože se také počítám mezi Vás, i když jsem se ještě žádné akce nezúčastnil. Snad nám všem nezničí kulturní a historickou památku, kterou obdivují turisté z celého světa, parta propojených, zkorumpovaných a všeho schopných lumpů. Viděl jsem v televizi pořad o rekonstrukci katedrály ve Vídni. To bylo krásné a poučné. Všichni Ti, kteří se devastaci Karlova mostu podílejí, by se měli na tento pořad povinně dívat. Aby věděli jak se takové rekonstrukce takových památek mají dělat. Žádné rozbrusky a podobně. Jen pemrlice, majzlíky, kladiva a hlavně obrovský cit pro takovouto práci. Použití tradičních materiálů a způsobu opracování, včetně výběru vhodných kamenů atd. Tak se zachází s historickou, kulturní památkou. A ne tak jak nám to na Karlově mostě předvádí skupina nezodpovědných realizátorů. To nemůže dělat každý pitomec, to musí být machři!!! Měli bychom vůči nim požít také tradiční způsoby, jako vymáchání ve Vlatvě, vsazení do hladomorny případně pár pořádných ran holí!!! Držím palce ještě jednou a zdravím V.Novák

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. ledna 2010, Karel Holeš:

Podporujeme vás a držíme palce! Včera jsme utrpěli šok, když bylo v TV sděleno, že některé úseky K.M. jsou "dokonce" restaurátorsky řešeny. Domníval jsem se, že tak je rekonstruován celý most!!! To jsem vůl!!! Držím palce - Karel Holeš

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. ledna 2010, Věra Heidlerová:

Vážení,
je mi velice líto, že jsem pajdavá babka z provincie, z Veselí nad Moravou, a proto není možné, abych se demonstrací zúčastňovala. Moc mne to mrzí. Jsem jen bezvýznamná řadová občanka, která ale hluboce ctí historii své země, její přírodu a památky. Proto mi není osud Karlova mostu lhostejný, i když někteří "Moraváci" říkají, že je to záležitost ryze pražská. Děkuju všem, kdo nesou za dobrou věc kůži na trh i za nás - máte-li nápad, jaK BYCH MOHLA i v takové dálce kromě šíření mejlů pomoci, budu ráda.
Zdraví
Věra Heidlerová

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. ledna 2010, Ing. Václav Špičák:

Máte moji plnou podporu. Především je potřeba pojmenovat věci správnými jmény. Bém se nemůže donekonečna tvářit, že o ničem neví. Jeho  chování jako hlavní odpovědné osoby za správu Prahy, je skandální. Opencard-já nic, já muzikant, Karlův most - já nic, já muzikant, terénní auta - já nic, já muzikant. Trvejte na jeho odvolání - zachraňte Prahu před řáděním výhradní vlády ODS s ním v čele.
Zdraví a drží palce
Vašek

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. ledna 2010, Alena Hašková:

Vážení, jsem moc ráda, že je tu přeci jenom určitá skupina lidí v ČR, která se umí vyjádřit k tak vážným problémům, jako je znehodnocování něčeho tak posvátného. Co už jiného bychom si měli bránit....
Alena Hašková
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. ledna 2010, Mgr. Klára Sovová:

Vážení,
nemůžu se bohužel zůčastnit akce na podporu  jednání Asorkdu se zástupci Unesco, ale alespoň takto - prostřednictvím mailu-  bych Vám ráda vyjádřila podporu. Každou chvíli se dnes člověk setkává s arogancí, povyšující zisk nad historickou hodnotu památek. Je dobře že vznikají aktivity jako je tato, na záchranu Karlova mostu, ale i další, pokoušející se zachránit ostatní ohrožené památky.

Brně je to teď například vrcholí boj o záchranu sídliště Lesná (projektované v 60tých letech architekty Zounkem a Rudišem po vzoru skandinávských sídlišt, zasazených citlivě do přírody), hodnocené odborníky (i svými obyvateli) jako vysoce cenné. Dokonce tak, že se jedná o jeho prohlášení památkovou zónou, případně o vyhlášení budovy nákupního centra kulturní památkou.Toto sídliště má být kvůli výstavbě lukrativních bytů urbanisticky zcela znehodnoceno. Ale i tady se lidé vzchopili a probíhají protestní akce, jednání a podobně.

Doufám, že takovýchto občanských aktivit bude stále přibývat a že to v konečném důsledku povede nejen k záchraně těchto památek, ale i ke kultivaci společnosti.

Srdečně Klára Sovová

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27. ledna 2010, Míla Rychnovská:

Velmi si vážím toho, že se za náš skvost někdo takhle dokáže brát. Co se týká jakékoli petice máte můj podpis jistý, ale bohužel Praha je pro mne stále dosti daleko, takže , ač bych ráda, v tuto dobu jakakoli osobní účast není možná, ale jsem jedním z nic. A jak je známo 100x nic, umořilo osla.

Zdraví Rychnovská

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26. ledna 2010, Petra Tůmová:

Vážený pane Kadrmane,
sleduji již dlouhý čas aktivity vašeho sdružení ohledně rekonstrukce Karluva mostu. Upřímně řečeno, musím k tomuto poznamenat, že je mi již upřímně zle z vašich polovičatých informací a z toho, jak nesmyslně napadáte bez potřebných znalostí a vědomostí této problematiky tolik lidí. Nedělám si iluze o tom, že ředitel odboru památkové péče Magistrátu zná přesnou koncepci, technologie a postupy použité v opravě mostu. Zastupuje odbor pouze navenek, jako je to běžné nepochybně i na jiných odborech. K čemu ale vaše aktivita vlastně směřuje? Velmi upřímně pochybuji, že jste motivování snahou opravdu pomoci mostu - to by pak bylo na místě nepochybně postupovat jinak, než takovýmto manipulováním s veřejným míněním, které se opravdu snadno nadchne pro kritiku. Pokud se ale neprokáže, že vaše tvrzení jsou správná, omluvíte se těm, proti kterým teď tak bojujete? Nepochybně ne.. a to je na celé této vaší akci nejsmutnější. Je mi vážně moc líto, jakým způsobem je vedena tato "válka" a jestliže jste si tak jistí svojí nezpochybnitelnou a všeobjímající pravdou, proč nemáte na webu možnost občanské diskuze o pracích na mostu? Sekce Napsali nám: která obsahuje pouze chválupějící ódy nepochybně není moc "reprezentativní vzorek" odebraný z celé společnosti, zajímající se o most. Z textů lidí, kteří vám ale psali - a nepochybně i většina takových podepisovala vaší petici - je zřejmé, že jsou motivovaní hlavně potřebou si na NĚCO ať už je to cokoliv, pořádně zanadávat a teď se jim naskytla příležitost. Doufám, že vás tato ryze odborná práce dobře uspokojuje...
S pozdravem, Petra Tůmová.

26. ledna 2010, reakce Martina Kadrmana:

Vážená paní Tůmová,
pokud se prokáže, že byl proveden kompletní SHP, pokud se prokáže, že existuje podrobná realizační dokumentace, pokud se prokáže, že Kněžínkovým odborem byl stanoven způsob rozebírání zábradelních zídek, pokud se prokáže, že bylo předem stanoveno opracování kamenných kvádrů, omluvíme se.
Vpořádku?
Srdečně zdraví,
Martin Kadrman

26. ledna 2010, reakce Petra Šefla: 

Vážená pani Tůmová,
jak se můžete již nyní přesvědčit, nalézá se Váš příspěvek na našem petičním webu "napsali nám". Velice se (jakož i v mnohém dalším) mýlíte, když uvádíte své pochybnosti, že zveřejňujeme pouze pozitivní reakce. Bohužel, musím Vás zklamat, ale více negativních vyjádření jsme zatím neobdrželi.
K Vašim úvahám: že jsme si tak jisti tím, či oním?? Nemohu s Vašimi diskutabilními názory a postřehy souhlasit. Jak jsem již řekl - 10 cm = 10 cm a nikoli 15, pravý úhel = 90° a nikoli třeba 80°, což "velice precizní" řemeslník, pracující na Karlově mostě po nátlaku veřejnosti nakonec opraví. Takový přístup je diletantství! A vy, vážená paní, chcete o tomto diskutovat???
Dále tvrdíte, že podáváme polovičaté informace. Nikoli! Práce i přístup na Karlově mostě jsou od počátku polovičaté a nedostatečně připravené. Na to, ale od počátku upozorňujeme a bylo nám to vyvraceno. Dnes nám dává za pravdu samotné NPÚ a Klub za starou Prahu. Stejně tak je celou kauzou znepokojena řada evropských odborníků.

Pevně věřím, že Váš email je motivován obavou o osud Karlova mostu a proto Vám doporučuji obrátit se svými obavami na jeho majitele - Hlavní město Prahu.
S pozdravem Petr Šefl (viceprezident ASORKD)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21. ledna 2010, Vladimír Čech, herec a moderátor:

Posílám Vám aspoň touto cestou svou podporu. Nedejme se a hlavně chtějme přísné potrestání viníků nejen této události. Dokud budeme my, občané, pasivní, budou si politici dělat, co se jim zamane. Vladimír Čech
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. ledna 2010, Marcela Cihlářová:

Vážení.
Veliké poděkování za Novoroční přání,veliký dík za iniciativu,kterou vynakládáte na činnost, za záchranu Karlova mostu. Je to jeden veliký šlendrián a ta pakáž kolem obnovy tohoto skvostu by patřila vyhnat. My jsme mimo Prahu, ale nenechává nás lhostejnými žádná nepravost, které je v naší společnosti tolik, že je z toho ne jednomu zle. Zdravím vás a přeji mnoho úspěchů i v osobním životě.                                       
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. ledna 2010, Eva Rydvalová:

Vazeny pane Reis. Dekuji vam za obetavou cinnost, ktera se tyka nasi velmi vzacne pamatky - Karlova mostu. Je mi sice 60, ale nejsem zadna zapskla starenka, stale pracuji a budu asi, dokud nepadnu. Je mi vsak vice smutno, az k placi, ze vseho deni kolem nas. Uboha republika Ceska !!!!! Vzdyt ani ten jeji nazev CESKO neni zadny skvost. Preji nam vsem, poctivym lidem v teto zemi, abychom nebyli netecni k tomu, co nam zanechali predkove. Pekny Novy rok, at je lepsi, nez stary.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. ledna 2010, Antonie Hančíková:

Vážený pane Riesi a všichni vy, kteří jste se zasloužili o "probuzení" českých občanů k boji za zachování kulturních památek, které jsme zdědili po našich předcích!

Já jsem nebyla schopná jako jednotlivec nic prosadit, ani jsem neuměla dát lidi dohromady před 15 lety, kdy jsem navštívila Brtnici, Valtice, Jezeří, Planou u Mar. Lázní, Ratibořice, Moravskou Třebovou a mnohé jiné kulturní památky, které díky diletatntské politice místních i státních orgánů nezadržitelně chátrají a patrně nebudou moci být opraveny. Ohromné kulturní dědictví, které jsme zdědili se nám podařilo za 20 let mnohdy zničit. Psala jsem na místní orgány (radnice) na Ministerstvo kultury, na Ministerstvo pro místní rozvoj, na památkové úřady. Bohužel, v drtivé většině odpovědí jsem se dočkala nemastné neslané odpovědi "nejsou peníze", obraťte se tam a tam (kam už jsem se před tím obrátila). Tato situace mne přesvědčila o tom, že na komunální i státní správě sedí úředníci, kterým je jedno, že přijdeme o stavby, které přežily staletí a v současné "demokratické" společnosti je necháme zničit. Na významná pracovní místa dáváme lidi, kteří se na předchozích místech neosvědčili a vysoké postavení při ochraně památek jim je dáváno jako jakási trafika, takže od nich žádnou angažovanost nemůžeme očekávat. Po roce 1990 mnohé obce prodaly význačné památky za nesmyslně nízký peníz šíbrům, kteří památky zastavili za úvěry, které dodnes pochopitelně nezaplatili. Památky, jako zástava, propadly bankám, které se o ně dále nestaraly a nechaly je chátrat. Památky jsou můj koníček a do této činnosti jsem zapojila rodinu, děti i vnoučata. Procestovali jsme celou republiku a srdce nám puká nad tím, co jsme z tohoto státu za 20 let udělali. V roce 1989 jsem byla nadšená tím, že konečně začnu spolupracovat s lidmi vzdělanými, orientovanými, že už nebudu občanka druhé kategorie, jako jsem byla do roku 1989. Dnes mám dojem, že jsem ne v druhé, ale v třetí kategorii. Spravedlnosti se lidé mého postavení nikde nedomohou, když vidím "hospodaření" tohoto státu je mi úzko, jak moje děti a vnoučata, které byly slušně vychovány v budoucnu dopadnou bez ostrých loktů a vlčích zubů.
Vám se konečně podařilo angažované, slušné lidi probudit ze sna. Neskončete, prosím, u Karlova mostu, ale pokračujte dál, moc vás o to prosím. Musíme mít zájem, aby po naší generaci nezůstala rozkradená, spálená zem, kde český člověk bude mít méně práv, než měl do roku 1989. Moc vám všem děkuji, moc vás zdravím a přeji vám všem do roku 2010 hodně zdraví, Božího požehnání, lidské vzájemnosti,radosti, pohody a snad i spokojenosti.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7. ledna 2010, Lubomíra Racková:

Děkuji nejen za novoroční přání, ale i za to, že ASORKD obrací zájem veřejnosti k zásadním hodnotám, které jsou naším dědictvím a přeji rovněž mnoho úspěchů.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17. prosince 2009, Václav Vojtěch:

Vážení,
moc mne potěšilo, že v této Gaunerkracii prosvítají jiskkřičky naděje, osvětlující cestičku ke skutečné demokracii. Neseme i my vinu za to, co se tady děje, zpupnost a mafiánské praktiky politiků a úředníků nevznikly samy od sebe. Nižší organizmy, které nemají ponětí o pojmech, jako je slušnost, čest, poctivost, neberou pasivní resistenci jako projev gentleman agreement, ale jako projev slabosti. TAkže se cestou nejmenšího odporu rozrůstají, tloustnou a roste jim síla. Přál bych si, aby toto bohulibé hnutí zvítězilo nad neomaleností, hrdopyšství a arogancí pánů, jako je Bém, Richter, Jančík a dalších výtečníků.
      Takže přeji mnoho úspěchů a energie k dalším činnostem. V. Vojtěch

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15. prosince 2009, PhDr. Martin Herzán:

Vážení přátelé.

Stojím plně za názory i snažením vaší organizace, neboť to, co nyní probíhá na Karlově mostě a je nazýváno rekonstrukcí, je veskutečnosti destrukcí.

Vzpomínám si, jak od září 2001 do září 2003 probíhala veřejná sbírka na opravu tohoto mostu, v níž občané v dobré víře nashromáždili za dva roky úctihodných 8 milionů korun.

Lidé se na opravu Karlova mostu začali skládat stejně tak nadšeně a od sdce, jako kdysi na vyhořelé Národní divadlo a jeho znovupostavení.

Kdyby tito občané už dopředu věděli, jak bude jejich veřejná sbírka zneužita a Karlův most za jejich štědré příspěvky bude jen rozbourán, rozřezán a poskládán nesmyslně jak LEGO a to s úrovní práce jako při jezedácké brigádnické akci Z, určitě by své příspěvky příště velmi zvážili.

Je mi z toho hodně smutno, Praha přichází o jednu z nejvýznamějších originálních památek světového významu a místo ní tu vzniká laciná napodobenina pro průchozí turisty.

PhDr. Martin Herzán

spisovatel, básník, výtvarný umělec
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14. prosince 2009, p. Prchlík:

Vážení, úvodem děkuji za zaslanou zprávu. Chci se však vyjádřit k tématu restaurování obecně: ať už restaurujete sochu, obraz, barokní sekretář nebo stavební památku, použijete-li jiné než dobové techniky - restaurovaný objekt nenávratně zničíte! Nelze přece na barokní sekretář použít nitrolak ani laky používané současnými nábytkáři na moderní nábytek - stejně tak nelze akrylátové barvy použít na opravu mistra Brandla a to samé musí platit o Karlově mostě!  Ještě má v dobré paměti jak šly do kelu zrestaurované secesní fasádyv Paříšské uli ci, když tam na použili "moderní" fasádní barvy - za dva roky se to poroučelo. Opravu Karlova mostu nemůže dělat kdejaká firma mostařů (byť na moderní mosty vynikající) a už vůbec ne současnými metodami - měla by to být specializovaná firma památkářů, která ovládá středověké receptury malty, konstrukce staveb i výběr a opracování kamene. Máme dost památek, aby se uživili.
Přece bývalo SURPMO - ať už bylo jakkoliv vedeno (možná bolševicky), tak odborníky tam měli. Kam se poděli?
NEBUĎME NAMYŠLENI NA SVOJI SOUČASNOU TECHNICKOU "DOKONALOST" - JE NEDOKONALÁ!

Zdraví Prchlík

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13. prosince 2009, Ivana Pilchová:

Pane Kadrman!

Držím všechny palce a přeji krásný vánoční čas lásky a pohody. Zpráva o nešetrné rekonstrukci proběhla i v televizních novinách, ale mám jen hrozné obavy, aby to bylo něco platné. Když člověk vidí ty otřesné případy v Občanském judu a Na vlastní oči, kde poukáží na viníky a zloděje a stejně je nikdo nepotrestá, mám stále beznadějnější pocit a pocit vzteku. Jak je možné, že Ti, kteří by měli naše kulturní dědictví chránit tyto nešvary ignorují, nebo (což je snad nejhorší) sami rozkrádají a nenávratně rozprodávají či demolují.

Vzal jste na sebe opravdu do nebe volající a těžký úkol, leč velice záslužný, proto máte můj obdiv i hlas !!! Celé léto jsem jezdila jako zahraniční průvodce po Evropě a Asii, tak vím, že každého člověka na poznávacích zájezdech zajímají především historické památky a netouží se vůbec vláčet ve vedru mezi paneláky či moderními sídlišti, byť postavenými těmi nejprestižnějšími architekty ve světě. Každá jen trochu rozumná vláda proto chápe, že díla našich předků jsou zdrojem turistického zájmu a tudíž i peněz a když se nebudou o své památky starat bude po zájmu.

Bohužel jsem bez práce, takže finanční podporu Vám asi nebudu moci zaslat. Jsem ráda, že vůbec stačíme splácet úvěry na dům.

Zdraví Vás jeden z milovníků naší krásné historie

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12. prosince 2009, Irena Langpaulová:

Velice děkuji za další informace,je příjemné vědět, že o českou národní památku se zajímají i v zahraničí.Přesto jsem nepatrně skeptická,po tom co jsem všem, co jsem prošla Karlovým mostem a viděla vše na vlastní oči.
Nepomohla by větší mediální kampaň?
P.S. omlouvám se za zúžený pohled, vše se dozvídám jen z Vašeho e-mailu
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11. prosince 2009, Vít Hrdlička (16):

Lidi, to co dělátě je perfektní a moc si toho vážim. Opravdu bych se za svůj národ i za sebe styděl, kdybysme dovolili ničit si svoje dědictví. Až budu mít nějaké peníze, určitě vám něco přispěju na účet, protože věřím že si z toho ,,nenarvete pupky,, ale použijete to na dobrou věc. Mě je teprve 16 let, takže
moje pomoc může být pouze minimální, ale pokud si lidi v naší zemi uvědomí, že chceme-li něco dokázat, nestačí o tom jen nadávat před televizí, ale musi se pro to něco udělat, třeba jen vyhledat na internetu petici a připojit svůj podpis.
Přeji úspěšné pokráčování tohoto projevu.

Vít Hrdlička.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11. prosince 2009, Květa Pfeil, Frankfurt n. M.:

Preji vam hodne stesti a sily.Je to neuveritelna ignorace a smutne, jak se s nasima pamatkama zachazi. Tez krasne vanoce a stastny Novy rok. Pozdrav z Frankfurtu
Pfeil

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. prosince 2009, Luboš Zach:

Dobrý den,
Po zhlédnutí fotografií přiložených k petici jsem velmi pobouřen. Naše firma se také zabývá rekonstrukcemi objektů, ať už v památkové péči nebo mimo ni. Pravda, naší hlavní náplní je rekonstrukce dřevěných částí (krovy, podlahy, schodiště, pergoly atd.), ale setkáváme se samozřejmě i s tím, že na stejném objektu probíhá oprava kamenných prvků. Nejprve jsem vás podezíral z fotomontáží, ale po pečlivé kontrole fotek soudím, že jsou autentické. Pokud takhle vypadají rekonstrukční práce na významné památce, jsem jako odborník nejen zděšen, ale zároveň se jako občan cítím podváděn každou další minutou takovýchto oprav.
ad 1) naprostá neodbornost prováděných prací a očividná lemplovitost pracovníků, jdoucí napříč celou firmou provádějící opravu.
ad 2) chybějící alespoň základní znalosti a cit pro opravu památek, měli by se vést v patrnosti nejen správné technologie a postupy,
ale u takovéto památky také estetické zpracování a návaznosti.
ad 3) likvidace původních částí památky.

ad 4) vynaložené finanční prostředky na současnou opravu a její následnou opravu, revize, posudky, atd.

ad 5) celá kauza opět zavání korupcí ve státních zakázkách.

Lapidárně řečeno: Za ohromnou spoustu našich peněz, nám fušeři rozmlátí památku, kterou neumějí opravit a ani zdaleka se nepřiblíží originálu.

Petici samozřejmě podepisuji a velmi bych si přál, aby zodpovědní činitelé a stavitelé byli hnáni a dohnáni k odpovědnosti.

Dík za Vaši, snad ne marnou, snahu

S pozdravem   Zach Luboš.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. prosince 2009, kulisek27:

Já Ti nevím Kadle  jestli je tato petice něco platná ale když lidi nemají co dělat tak je lepší když píšou nesmysly na netu než aby chlastali. I když by chlastem aspoň podpořili skomírající českou ekonomiku. Lidi totiž moc věří televizi a podle toho jednají. I když o problému neví nic, podepisují petice jen aby se nějak zviditelnili. Jako příklad uvádím prasečí chřipku. Na začátku se říkalo, že tady umře až milion lidí a dnes se najednou zjistilo, že virus vlastně není zas tak nebezpečný. Mezitím se ale vyprodali sklady starých léků, roušek a podobných hovadin a když už není co prodávat tak se vypustí zpráva, že je všechno v pořádku. Ale ovečky poslechly a nakupovaly zbytečnosti a nakupovaly. To samé je to z opravou mostu. Někdo někdě uvidí nedodělanou práci a hned řve, že s všechno sprasilo a zničilo, a že je vše nenávratně v pr...
 Nemyslíte pane rezidente? Pracoval jste vůbec někdy na nějaké stavbě? Víte, že je potřeba napřed barák dostavět než v něm můžete bydlet? Je Vám jasné, že jakmile se teď práce ukončí bude to znamenat totální zkázu? Nevíte. Až vezmete do ruky lopatu, krumpáč, lžíci a postavíte barák můžete tady začít psát petice a rozčilovat se.
A ty Kadle buď v klidu. Až tihleti pánové přestanou krafat do něčeho, čemu nerozumí a nechají dělníky dělat jejich práci bude most opraven a v pořádku. A neboj, nespadne. Postavils ho totiž dobře. A že bude nějakou dobu mít jeden kámen jinou barvu než druhý to vůbec nevadí. On se časem zabarví a za pár měsíců bude k nerozeznání od ostatních.
Toto je moje reakce na Vaší petici. Rád bych tohle vzkázal všem lidem, kteří již petici podepsali ale bohužel na Vašich stránkách není možnost se veřejně vyjádřit.
Jestli máte možnost jak tuto reakci zveřejnit budu rád. Stejně jako jste zveřejnili opravu Mount Everestu. Ale chápu, že se Vám můj názor líbit nebude. Co kdybych měl náhodou pravdu a ukázalo se, že Vaše petice je vlasně k ničemu. Taky by mě zajímalo, kde skončí všechny peníze, které vyberete. Předpokládám, že na podporu Vaší nadace.

Děkuji a přeji příjemný den.

Ač není tento email podporující, Asociace doznala potřebnosti dát prostor i jiným, než pozitivním ohlasům.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7. prosince 2009, JK:

Dobry den,

uprime si myslite, ze pravi vynici budou exemplarne potrestani? Drzim
Vam pesti, ale jak to v tehle bananove republice chodi, asi znate sam.

Odvolani architekta je jedna vec, ale i tak to lze povazovat za dilci
uspech. Je vsak otazkou, jestli jeho participace na "projektu" nebyla
slusne zaplacena a tedy, ted se v klidu stahne do ustranni a bude
uzivat financnich prostredku, ktere za svou sluzbu dostal..

Hodne stesti a doufam, ze se dockate (dockame) napravy.

JK
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. prosince 2009, Ing. arch. Vít Solnař:

Vážení členové asociace,

 jelikož vím, jaké zájmy se při podobných akcích střetávají, stavěl jsem se ke kritice opravy Karlova mostu dost skepticky. Nicméně poté co jsem si řádně a podrobně prohlédl fotografie a dohledal další materiály, musím říci, že toto lze v dnešní době považovat za vrchol celkového diletantství a úpadku českého stavitelství, respektive architektury. Doufám, že snad tento případ pomůže nakopnout všechny zainteresované, aby se už konečně skončilo plundrování jak kulturních památek, obyčejných avšak zajímavých staveb, tak krajiny. Sériová nekvalitní výroba naučená při výstavbě satelitů a developerských rychloprojektů, ignorace či znevažování architektů a erudovaných projektantů, minimalizace času na přípravu staveb a tlak na ceny, to vše se dnes zúročuje v podobných křiklavých případech. Nezapomínejte však, že mnozí ze signatářů petice jistě pomohli současnému stavu věcí tím, že na své chalupě nechali klasicistní okna vyměnit za plastová, že si postavili rodinný dům podle katalogu raději, než aby nechali zhodnotit potenciál Genia Loci svého pozemku a jeho okolí architektem a že každou neděli hltají bizardní rady různých ptáků a kozlíků. To vše, spolu s nulovou estetickou a morální výchovou vede k danému stavu.

 Teď však k akci (nějak se mi nechce použít slovo rekonstrukce, renovace, nebo dokonce restaurování) Karlův most:

 - Je k disposici někde kompletní projektová dokumentace? Jaké fáze dokumentace byly zpracovány v jaké úrovni?

 V dokumentech Vámi uveřejněných je zmiňována studie zpracovaná během 3 měsíců , to je doba, kterou si nechávám na studii rodinného domu středního rozsahu, má-li vypadat obstojně.  Jaké postupy zde byly navrženy? Principy rekonstrukce?

 - Je tato dokumentace dodržována?

 Překvapil mne totiž rozsah použití cementu. Jinak z mých zkušeností a to i s podobnými stavbami vím, že tvořivost stavebních firem nezná mezí.

 - Byl udělán pasport, respektive spárořezy použitých prvků?

 Je to vlastně dotaz na detail, respektive úroveň zpracování dokumentace. A to s ohledem na cenu. Běžně se dnes při výběrových řízeních hledí především na cenu a ne na kvalitu dokumentace. Tlak ej tak obrovský, že se někdy dělá i v úrovni 20% cen honorářových, Jisté je, že každý "ušetřený" výkres je pro projekční kancelář krokem, k zlepšení bilance ztráty.

 - Je možné u fotografií doložit stáří kamenů? Pemrlované kamenné bloky mi přijdou, že jsou novější, než gotické u kterých bych pemrlování nečekal.

 Jedná se o mnohokrát v dokumentech zmiňovaný stavebně historický průzkum. Jaké mají vlastně zúčastněné společnosti reference z podobných staveb? I na rekonstrukci jedné maličké rotundy, co jsem nedávno zpracovával jsem musel doložit kopu referencí a už v rámci návrhu stavby byla koncepce konzultována s NPÚ a to spolu s vlhkostním režimem stavby a pod.... Nevěřím, že podobné martyrium nebylo učiněno i u této neporovnatelně cennější památky. Nikde však jsem nenašel jakékoliv zmínky, kromě nic neříkajících článků pojatých někdy spíš jako marketingový leták.

 Na to, že jsem se chtěl víceméně zeptat je-li k nahlédnutí dokumentace stavby jsem myslím napsal víc než dost. V současné době Vám držím palce, neboť ve skrytu doufám, že veřejnost se snad začne víc zajímat, co se děje v urbanizované i neurbanizované krajině.

 S pozdravem Ing.arch. Vít Solnař

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 2. prosince 2009, Ing. J.K.:

Vážení přátelé, jelikož jsem často řešil i navrhoval svoje nápady z různých pozic pro širokou škálu staveb, kde jsou i historické objekty, a to nejen jako
stavař a vodař, od projektanta po technický dozor investora, mám pro Vás jeden postřeh. Soustředil bych se na činnost mandatáře a zejména jeho technického dozoru, já bych s nimi okamžitě rozvázal smluvní vztah, ta necitlivost je do očí bijící! To nejde napravit, nemohou se učit na takovém skvostu. Jsem sice z Brna, ale chodil jsem po Karlově mostě určité období velmi často a měl jsem kdysi možnost studovat i jeho možné opravy i uspořádat si názory na něj. Bohužel provedení detailů je obrazem doby, kdy poctivé řemeslo a kamenické je opravdu tvrdé už nic ve školství neznamená a dobrý zručný živnostník už takřka vymizel. Vím, o čem mluvím! Opravdu to stojí za zamyšlení, možná je to varování.

Pozn.: Po zvážení obsahu tohoto emailu se Asociace rozhodla jméno pisatele nezveřejnit.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29. listopadu 2009, PhDr. Radovan Lovčí:

Vážený pane prezidente. Včera jsem dostal odkaz od přítele z Prahy na Vaše stránky: /fotogalerie.html. Jako občan i jako historik jsem upřímně šokován stavem věcí.
Nemohl bych Vám pomoci jako člen sdružení, neboť jsem plně angažován již v několika spolcích, ale přijměte prosím alespoň moji morální podporu s tím, že bude-li v Praze jakákoli veřejná akce na podporu Vašich snah o zastavení těchto fušerských prací a zachování Karlova mostu v řádné podobě a na skutečné odborné úrovni, rád si vezmu dovolenou a přijedu ji do Prahy podpořit alespoň svojí účastí. Mail s odkazem na fota jsem přeposlal všem lidem v mém adresáři, včetně pracovních kontaktů, a také různým politikům na Facebooku, jejichž stránky sleduji. Myslím, že kdyby to v Praze chtěli vládnoucí politici zamést pod stůl, že by se věc měla otevřít i v kulturním výboru českého parlamentu. Nejde o řadovou vesnickou stodolu, ale jedinečný národní skvost, symbol a památku v jednom. Cením si proto velmi Vašich aktivit, i Vašich členů a kolegů.
S přátelským pozdravem
PhDr. Radovan Lovčí

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21. listopadu 2009, paní Naděžda Munzarová nám zaslala vypovídající koláž.

Pravda, kam až může dojít naše ignorance hodnot a neohleduplnost vůči všem a všemu?

 

Mount Everest před opravou

Mount Everest před opravou

 

Mount Everest po opravě

Mount Everest po opravě

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Petici dosud podepsalo 43 132 lidí.
česky english deutsch